Poznają dzieci, poznają dorośli okoliczności śmierci Boga, który był człowiekiem. Mogą się dowiedzieć, co spowodowało, że został zdradzony przez Judasza, bo obserwują jego słaby, uległy charakter i paskudne zachowanie chciwej żony. Śledzą uważnie wszyscy, co doprowadziło do tego, że Jezus został wydany, osadzony, skazany i dlaczego musiał umrzeć za nas na krzyżu. Przeżywają widzowie duzi i mali historię opowiedzianą w jasny, przystępny, komunikatywny sposób. Jakby cała teatralna akcja zaczynająca się palmową niedzielą a kończąca Jezusa śmiercią, była wspólną, piękną, głęboką modlitwą.
Łączy się w tym spotkaniu świat świecki ze światem religii. Codzienność ze świętem. Sprawy nieba z porządkiem ziemi. Teatr staje się wspólnym terytorium do spotkania różnych ludzi w nadziei na głębokie przeżycia, z wiarą na działanie sztuki, która jak wiara w Boga wynosi świat ludzki w sferę metafizyki, wiecznej tajemnicy, bezwarunkowej miłości. Mówi, że możemy stawać się lepsi, możemy sprawiać, że świat będzie lepszy. Możemy odkupić swoje winy, naprawić błędy. I nigdy nie jesteśmy sami.
Wszystkie lalki są na scenie. Nie opuszczają jej. Zamierają tylko na ten moment, gdy akcja ich nie potrzebuje. Odkładane są na bok ale są z nami wszystkimi. Nie znikają. Są obecne. Jak my niemo obserwują. Nadal są świadkami, tego, co się dzieje. Nabierają życia, wigoru, charakteru gdy aktorzy służą im swoim głosem, swoim ciałem, by lalki były przedłużeniem ich ręki, myśli czynem. Tak jak życie uruchamia nasze ciała. I tak razem tworzymy teatralną społeczność. Lalki, aktorzy i my, widzowie.
WESOŁYCH ŚWIĄT!:) WSZYSTKIEGO DOBREGO:) WESOŁEGO ALLELUJA!:)
PASJA . MISTERIUM MĘKI NASZEGO PANA JEZUSA CHRYSTUSA Michel de Ghelderode
tłumaczenie: Zbigniew Stolarek
reżyseria: Wiesław Hejno
scenografia: Przemysław Karwowski
muzyka: Bogdan Szczepański
obsada:
Beata Antoniuk
Marzanna Gawrych
Eliza Mieleszkiewicz
Daria Głowacka
Marek Janik
Michał Pieczatowski
Tomasz Bogdan Rynkowski
Rafał Swaczyna
Premiera 7 marca 2015 r.
reżyseria: Wiesław Hejno
scenografia: Przemysław Karwowski
muzyka: Bogdan Szczepański
obsada:
Beata Antoniuk
Marzanna Gawrych
Eliza Mieleszkiewicz
Daria Głowacka
Marek Janik
Michał Pieczatowski
Tomasz Bogdan Rynkowski
Rafał Swaczyna
Premiera 7 marca 2015 r.
Drewno, tworzywo organiczne musi posiadać w sobie duszę, gdyż wystarczą sprawne ręce aktora - lalkarza, aby ożyło. Powołani w ten sposób do życia bohaterowie „Pasji” opowiedzieli nam swoją wzruszającą historię.
OdpowiedzUsuńNa widowni oprócz dorosłej, festiwalowej publiczności siedziały również maluchy. Spektakl wciągnął je całkowicie, oglądały go z otwartymi buziami i komentowały na żywo: „Mamo, patrz! To anioł!”
Mam ogromny żal do teatrów lalkowych w Warszawie („Lalka”, „Guliwer”) za brak przedstawień dla dorosłych w repertuarze.
Też brakuje mi lalkowych przedstawień dla dorosłych. Lalki wykorzystywane są w spektaklach np. Warlikowskiego/(A)POLlONIA/. Marciniak/KSIĘGI JAKUBOWE/ i robią ogromne wrażenie, odgrywają bardzo ważną rolę. Bardzo mi się podobały. Ale może wszystko przed nami? Mam nadzieję, że pojawi się twórca, który zechce przygotować lalkowy spektakl dla dorosłych.
UsuńUważam, że jest ogromne zapotrzebowanie na taką sztukę, o czym może świadczyć pełna widownia podczas festiwalu „Lalka też Człowiek”.
UsuńMam szczęście, że mogę oglądać spektakle w Kielcach - Teatr Lalki i Aktora Kubuś ma cztery spektakle dla dorosłych w aktualnym repertuarze. Siedziba teatru nadaje się do remontu a w Warszawie „pałacowe” luksusy…
Jeśli ktoś z Państwa wie, o co tu chodzi, będę wdzięczna za odpowiedź.