czwartek, 6 kwietnia 2017

MATER DOLOROSA TEATR LALKA FESTIWAL NOWE EPIFANIE/GORZKIE ŻALE 2017


MATER DOLOROSA to opowieść pasyjna. Polifoniczna. Powściągliwa, surowa, odnosząca się do sacrum i profanum. Obejmuje czasy biblijne ale odnosi się do współczesnych, bo dotyczy zjawisk uniwersalnych, ponadczasowych. Opowiada historię Matki Boskiej, którą doskonale wszyscy znamy. Widzimy w niej jednak los każdej matki. Z jej radościami, obawami, troskami, odpowiedzialnością i koniecznością zaakceptowania tego, że dziecko musi dorosnąć, ją opuścić. W tym wypadku w sposób męczeński, niezawiniony, co jest szczególnie silnym, bolesnym przeżyciem. Historia porusza w nas to, co ludzkie i wydobywa to, co boskie. Proponuje minimalistyczną formę i treść ale wysmakowaną artystycznie i plastycznie.  Skupioną na tym, co najważniejsze. A jest nim opis porządku świata, sens istnienia, istota wiary. Piękno i trud macierzyństwa. Związane z nim obowiązki i radości.

W przestrzeni pustej, mrocznej, poznajemy trzy Maryje- młode, radosne, szczęśliwe. Jedna z nich zostanie matką.  Cieszy się z tego ale nie przeczuwa jeszcze, co oznacza dla niej ta nowa rola. W symbolice spektaklu odczytujemy kolejne etapy macierzyństwa. Pieśń liturgiczna, ludowa i świecka, taniec, układy choreograficzne, które tworzą żywe obrazy figuratywne, proste ale symboliczne rekwizyty, pozwalają wniknąć w ten intymny świat życia matki. Najpierw szczęśliwej, pełnej nadziei później w obliczu męczeństwa i śmierci syna przepełnionej ogromnym bólem i cierpieniem. Poczuciem niesprawiedliwości i straty.  Żałobą.

Spektakl jest pięknie i mądrze skomponowany. Subtelny i czysty. Jasny, zrozumiały. Dotyka emocji, uczuć matki. Przenika się w nim dziecięca ufność, oddanie z dojrzałością, która każe pogodzić się z losem. Zaakceptować to, co nieuniknione. Wahanie i wątpliwości, obawy muszą ustąpić nadziei i wierze, bo nie można uciec od rytuału życia i śmierci. Na początku wypełnia się go intuicyjnie, spontanicznie, lekko, potem z poczucia obowiązku, pokory, ze zrozumieniem. Obserwując życie Maryi widzimy jak z codzienności rodzi się świętość. Jak dojrzewa. I swoim zaistnieniem daje przykład. Siłę kolejnym pokoleniom matek. Bo życie cudem jest i darem. Macierzyństwo wewnętrzną gotowością na poniesienie ofiary z siebie. Dla dobra dziecka matka znieść jest w stanie wiele. Ale ono nie jest jej własnością. Matka musi oddać go światu. Tak, by mógł sam decydować o sobie. Wypełnić swój los i przeznaczenie. A ona, cokolwiek się zdarzy, godzi się na to. W sobie przeżywając jego wszelkie sukcesy i porażki. Nawet jego śmierć.

Spektakl zadowoli, zainteresuje dzieci i dorosłych. Wysyła ten rodzaj komunikatu scenicznego, który jest zrozumiały dla wszystkich.

MATER DOLOROSA
Pieśni pasyjne
scenariusz: Daria Kopeć i Kacper Kuszewski
reżyseria i scenografia: Daria Kopiec
opracowanie muzyczne i przygotowanie wokalne: Kacper Kuszewski
muzyka i aranżacja: Natalia Czekała, Krzysztof Guzewicz, Karolina Matuszkiewicz
choreografia: Aneta Jankowska

obsada: Beata Duda-Perzyna, Grzegorz Feluś, Aneta Harasimczuk, Wojciech Pałęcki, Anna Porusiło-Dużyńska

premiera:5.04.2017

Spektakl jest współprodukcją Teatru Lalka i Festiwalu Nowe Epifanie / Gorzkie Żale 2017.

0 komentarze:

Publikowanie komentarza