niedziela, 1 października 2023

SPEKTAKL O ŚMIECIACH TEATR OCHOTY POLOWANIE NA MOTYLE


Twórcy spektaklu nie owijają w bawełnę, komunikują wprost już w tytule: będzie o śmieciach. Ale nie łudźmy to temat trudny i poważny, bo jest to spektakl o nas i to w szerokim, futurystycznym, nie bez poczucia humoru ujęciu. Akcja rozgrywa się z perspektywy roku 2163. Członkowie Kultu Ostatecznego Oczyszczenia znajdują KSIĄŻKĘ O ŚMIECIACH autorstwa Stanisława Łubieńskiego, zawierającą nieznane wątki ich religii oraz historii. Odbywa się podróż w czasie i przestrzeni, oczywiście symbolicznej, by odkryć przed nami  apokaliptyczną wizję cywilizacyjnego śmietnika. Ze wskazaniem przyczyn i skutków, objawów i następstw choroby, jaka toczy ziemski glob. Wszystko to  z powodu ludzkiej pazerności,  pychy i głupoty.  Aktorzy przedstawiają  tę niewesołą wiwisekcję rzeczywistości zaśmieconej  z uśmiechem na ustach ale bez cienia nadziei na zmianę katastrofalnego stanu naszej planety a nawet kosmosu za sprawą napędzanej żądzą posiadania, podążania za modą, nowymi trendami, doskonalszymi technologiami a więc konsumpcją, która generuje śmieci, która dewastuje przyrodę, zagraża ludziom i wszelkim ziemskim stworzeniom. 

Scenariusz nie odkrywa nam nic nowego, wszystko to znamy, wszystko to wiemy. Ale ważne jest, by nie bagatelizować tego co złe, szkodliwe, nieodwracalne i o tym nigdy nie zapominać. Twórcy nie mają złudzeń, nie roztaczają wizji naprawy tego, co się już dokonało. Świadomi są, że nie ma szans, by można było zatrzymać, spowolnić czy ograniczyć nadprodukcję dóbr i usług. Racjonalizacja tego procesu jest niemożliwa.  Bardzo młodzi ludzie, zdolni i zaangażowani, mówią ze sceny, że jesteśmy skazani na śmieciową egzystencję, bo sami stanowimy jej część, sami ją kreujemy. Tak jest od zawsze ale zjawisko degradacji środowiska spowodowanej nieradzeniem sobie z utylizacją śmieci, odpadów, ścieków przyspiesza. Ludzkość wpływa na popyt i podaż, stanowi prawo, galopuje w paszczę śmieciowego potwora, który ją wchłonie. Jedynym miejscem azylu, wolności człowieka pozostaje jego świat wewnętrzny, który nie może gromadzić dóbr materialnych, jedynie marzenia, emocje, uczucia, pragnienia. Ten krajobraz wewnętrzny to azyl, wydaje się, że jedyna czysta, bezpieczna przestrzeń wolności. Czy aby na pewno?

Tym bardziej cieszy, ze przedstawiciele młodego pokolenia: Larysa Borowiecka, Karolina Ciechomska, Eugeniusz Fomin, Jagoda Kosyło, Zuzanna Łowiec, Helena Marcyniak, Mateusz W. Pazura, Ala Rasztawicka, Kalina Sobesto, wyłonieni w kolejnej edycji POLOWANIE NA MOTYLE, podjęli i udźwignęli tematycznie i aktorsko tak ważki temat. Indywidualnie i zbiorowo dali radę, jest nadzieja, że dalej będą się artystycznie rozwijać. Uzbrojeni w poczucie humoru, z nadzieją odważnie wkraczają w erę plastikocenu, która, jak twierdzą, już trwa- tu i teraz. 

Robi wrażenie scenografia Joanny Załęskiej z księżycem w pełni z fakturą metalowych puszek. Jej kostiumy, które uwiarygadniają trash generację. Muzyka Sebastiana Świądera, światło Zofii Krystman, dramaturgia Beniamina Bukowskiego i reżyseria Judyty Berłowskiej skomponowały interesujący, momentami wzruszający  spektakl  o sprawach, wydaje się, oczywistych, ale jednocześnie nierozwiązywalnych, globalnych, osobistych, niezwykle istotnych.  Naprawdę wielką pracę wykonali wszyscy twórcy tego spektaklu. Pokazali, że są wspaniałym zespołem, który wierzy w siłę i talent młodości. Potrafi stworzyć zespół z indywidualności. Dojrzałość dorosłych dała przykład debiutującej młodości, że wspólna praca, włożone w nią serce, wiedza i doświadczenie nie zastąpią żadne dobra materialne, które prędzej czy później wylądują na śmietniku historii. Ten dar nie przepadnie, pozostanie w każdym uczestniku tego projektu i będzie zagrzewał do walki o siebie, o lepsze jutro, o sztukę.  Jakkolwiek potoczą się ich losy. Ten wspólny czas pozostanie w nich na zawsze. Zaowocuje.

Teatr Ochoty nie zbacza z kursu wytyczonego przez swoich założycieli, Haliny i Jana Machulskich. Podąża w stronę nadziei, poruszania ważnych tematów, dyskursu, dawania szansy czującym artystyczne powołanie młodym talentom. POLOWANIE NA MOTYLE trwa. Powodzenia:)



SPEKTAKL O ŚMIECIACH na podstawie „Książki o śmieciach” Stanisława Łubieńskiego

Reżyseria: Judyta Berłowska
Dramaturgia: Beniamin Bukowski
Scenografia, kostiumy: Joanna Załęska
Muzyka: Sebastian Świąder
Światło: Zofia Krystman
Materiały wizualne, wideo: Kalina Sobesto, Amadeusz Nosal
Pedagodzy teatru: Judyta Berłowska, Sebastian Świąder
Asystentka reżyserki: Zuza Piwowar
Asystentka kompozytora: Agnieszka Berłowska
Realizacja światła: Zofia Krystman, Witold Juralewicz
Realizacja dźwięku: Piotr Trojanowski, Maciej Witkowski

Obsada: Larysa Borowiecka, Karolina Ciechomska, Eugeniusz Fomin, Jagoda Kosyło, Zuzanna Łowiec, Helena Marcyniak, Mateusz W. Pazura, Ala Rasztawicka, Kalina Sobesto

Spektakl jest esencją pracy młodej grupy twórców i twórczyń, wyłonionych w ramach tegorocznego POLOWANIE NA MOTYLE-edycji dla młodych osób aktorskich.

Stanisław Łubieński, “Książka o śmieciach”, Wydawnictwo Agora 2020.
Prawa autorskie Autora reprezentuje Agencja Literacka Syndykat Autorów.

Premiera: 30 września 2023

fot. Bartek Warzecha

0 komentarze:

Prześlij komentarz